Napište nám
ZDARMA propojení na hypotečního specialistu
Propojení se specialistou
reprezentativní příklad
ČNB v průbehu listopadu nejen svými činy, tedy zvýšením úrokových sazeb, ale i následnými komentáři svých čelních představitelů potvrdila, že trend rostoucích úrokových sazeb v tuzemské ekonomice je jasně daný. Na svých peněženkách to pocítí všichni, nejvíce však lidé chystající se vyřídit si úvěr.
Úrokové sazby na hypotečních úvěrech poskytovaných bankami našly své dno v loňském roce. Od té doby z různých důvodů (omezování 100 % hypoték, pásmování LTV, vyšší nároky na příjmy žadatelů) pomalu, ale setrvale rostou. Od letošního léta pak národní banka po dlouhých letech opět přistoupila k použití nástroje nejtradičnějšího, a to k přímému zvýšení sazeb v ekonomice. A hodlá v tom pokračovat i nadále. Dle vyjádření guvernéra ČNB, Jiřího Rusnoka, by ideální výše základních úrokových sazeb měla být do dvou let okolo 3 %. Jen pro připomenutí – aktuálně se pohybují na 0,5 %. Tohoto cíle by ČNB chtěla dosáhnout pravidelným zvyšováním sazeb o 0,25 – 0,5 %, vždy na základě rozboru dopadu předchozího zvýšení a aktuálního vývoje hospodářství, nikoliv skokově.
Banky na tuto situaci reagují vesměs dle očekávání, tedy sami zvyšují nabídkové sazby u úvěrů o hodnotu podobnou zvýšení ze strany banky centrální. Přesto celkové sazby nadále drží na uzdě zejména tuhý konkurenční boj, kdy si z „koláče“ nadále rostoucího úvěrového trhu chce každá z nich „ukousnout“ co nejvíce. Lepší dobu a podmínky pro expanzi než nyní banky v uplynulém desetiletí totiž neměly. Trend je ale jasný – růst sazeb bude pokračovat.
Krátkodobé či floatové fixace se v nejbližší době zkrátka nevyplatí. Zvýšení sazeb o desetinu znamená u úvěru na 2 miliony korun nárůst měsíčních splátek až o stokoruny, což může způsobit rodinnému rozpočtu nepříjemné problémy. Je nanejvýš vhodné tak při výběru ideální hypotéky promyslet nejen aktuální situaci, ale i dlouhodobou udržitelnost, tedy dopad potenciálního zvýšování nákladů při její refixaci.
Proto roste obliba dlouhodobých fixací na 8 a více let. A banky jsou si tohoto trendu vědomy a různými akčními nabídkami se snaží své potenciální klienty zaujmout. Lze se tak běžně setkat nejen s desetiletou, ale už i patnáctiletou fixací. Podmínky jsou navíc vcelku atraktivní. Např. u ČS sazba u této fixace začíná už na 2,69 %, což je jen o 0,3 více než kolik činí nejnižší nabídková sazba u této banky vůbec. To už stojí samo o sobě za zvážení. Dlouhodobá fixace totiž znamená především jistotu. A jistota, ta je zejména u dlouhodobého závazku, jakým hypotéka bezesporu je, k nezaplacení.
Autor: Vojtěch Hebnar