Miroslava
Napíšte nám
BEZPLATNÉ prepojenie na hypotekárneho špecialistu
Prepojenie so špecialistom
reprezentatívny príklad
Stavební spořitelny jsou známy svou poměrně dlouhou reakční dobou na případné změny na finančním trhu, především z pohledu pohybu úrokových sazeb. Je to samozřejmě dvojsečné, ale pokud člověk dokáže svůj zájem o některý z jejich produktů správně načasovat, může tak získat produkt se zajímavými podmínkami.
ČNB během několika týdnů skokově snížila základní úrokovou sazbu prakticky na nulu. Banky se této situaci „přizpůsobily“ v oblasti spořících produktů tradičně vcelku rychle a sazby na termínovaných vkladech či spořících účtech též poklesly.
Stavební spořitelny však k nepopulárnímu kroku snižování úrokových sazeb přistoupily až s výraznější prodlevou, navíc nikterak dramaticky a s dopředu vyhlášenými termíny změn, časovanými ve většině případů na druhou polovinu května. A na zájmu o nové smlouvy to bylo i přes objektivně složitější podmínky na trhu vidět.
Zdroj: stavebky.cz
Lze předpokládat, že po prvních pěti poměrně dramatických měsících roku dojde k určité stabilizaci. Z důvodu poklesu sazeb u bankovních produktů nadále vzrostla atraktivita stavebního spoření jakožto spořícího produktu, kdy i přes úpravy z poslední doby stále nabízí při vhodném nastavení čistý úrokový výnos převyšující 3,5 % ročně. Na druhou stranu je nutné pamatovat na to, že prostředky na stavebku jsou vázané po dobu až šesti let a nelze s nimi počítat jako s likvidní rezervou.
Zdroj: stavebky.cz
Co se týká úvěrů, zde je patrný podobný trend jako u hypoték. Tedy klesá jejich počet, avšak celkový objem zůstává stejný či dokonce roste. Je tomu tak kvůli vyšším půjčovaným částkám, jelikož samotné ceny nemovitostí, stavebních prací či materiálů nadále rostou. Z hlediska zájemců o úvěr ze stavebka je to trend nepříznivý, jelikož čím vyšší úvěr, tím vyšší hranice mezi méně výhodným překlenovacím a zejména úrokově příznivějším řádným úvěrem.
Zdroj: stavebky.cz
Uvolnění podmínek ze strany ČNB z pohledu jednotlivých úvěrových parametrů, především LTV, banky ve svých nabídkách hypoték zatím plně nepromítly. Lze však očekávat, že časem k tomu dojde a význam stavebního spoření při dofinancování akvizičních projektů spíše poklesne. Role stavebka by však měla být nadále dominantní v oblasti úvěrování rekonstrukcí či vybavení domácností a tvorby rezerv za tímto účelem.
Autor: Vojtěch Hebnar